Nu har valparna börjat flytta. Av Ellies fem valpar är fyra sålda. Två tikar stannar i Malung där den ena är såld med bibehållen avelsrätt. Den tredje tiken hamnade i Umeå. En hane bor i Skövde och är såld med bibehållen avelsrätt. Den sista valpen har fått komma hem till mej nu. Av Pennys valpar har en kille flyttat. till Borås. En hane är tingad men flyttar senare. Den helt bruna hanen är otingad.
Det har varit lite körigt med veterinärbesiktningar och försäljningar. Veterinären kom hem till Elllie då hon hade vägarna förbi. Pennys valpar fick åka upp till Sälen. Allt såg bra ut på alla valpar.
På tisdag åker jag till Kirsis sommarställe och stannar där till påsk. Det ska bli skönt att komma ut lite. Vi får se hur det funkar med tre vuxna och tre valpar.